‹ Prev
Next ›
Victor 15606 Printing Calculator - Clock, Date, Big Display, Independent Memory, Durable, Heavy Duty, Sign Change, Item Count, 4-Key Memory - AC Supply Powered - 2.8" Height x 8.8" Width x 12.5" Depth - Gray - 1 Each
- Large 12-digit fluorescent display.
- Heavy duty fast 5.2 LPS 2-color printer.
- Amortization, Future/Present Value, Days Between Dates, Installment Loan and Time Calculations.
- Cost/Sell/Margin Keys.
- 2 Independent Tax Keys.
- 4-Key Independent Memory.
- Delta Percent-Percent of Change.
- Change Sign, Grand Total, Percent, Date/Non-Add, Sigma, Backspace Keys.
- AC Powered.
Product Details
General Information
| Power Source | AC Supply |
| Product Color | Gray |
| Product Name | 15606 Printing Calculator |
| Width | 8.8" |
| Operations/Functionality |
|
| Manufacturer Website Address | http://www.victortech.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 2.8" |
| Manufacturer | Victor Technology, LLC |
| Depth | 12.5" |
| Country of Origin | Malaysia |
| Assembly Required | No |
| Calculator Features | Clock ~ Date ~ Big Display ~ Independent Memory ~ Durable ~ Heavy Duty ~ Sign Change ~ Item Count ~ 4-Key Memory |
Product Information
| Brand | Victor |
| Type | Printing Calculator |
Description
Victor® professional grade heavy duty commercial printing calculator. Features financial and loan calculations. Large 12-digit fluorescent display. Fast 5.2 LPS 2-color ribbon printer. Amortization Feature. Future/Present Value Calculations. Days Between Dates Calculations. Installment Loan Calculations. Time Calculations. 2 Independent Tax Keys. Cost/Sell/Margin Keys. Time/Date feature displays and prints current time. PC Touch Keyboard. 4-Key Independent Memory. Delta percent-percent of change. Change Sign Key. Grand Total Key. Percent Key. Date/Non-Add Key. Sigma Key. Backspace Key. Square Root Function. Units Price Mode. Item Count with Averaging. AC Powered.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews