‹ Prev
Next ›
Victor 12-Digit Check and Correct Desk Calculator
- White design with silver accents.
- Check and correct: entries can be modified.
- Decimal and rounding switches.
- Portable.
Product Details
General Information
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Display Digits | 12 |
| Power Source | Battery/Solar |
| Product Color | White |
| Product Name | 12-Digit Check and Correct Desk Calculator |
| Width | 4.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Operations/Functionality |
|
| Manufacturer Website Address | http://www.victortech.com |
| Height | 2" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer | Victor Technology, LLC |
| Assembly Required | No |
| Additional Warranty Information |
2 year manufacturer?s standard warranty. |
| Buttons & Keys |
|
| Calculator Features | Large Display ~ Tilt Display ~ 3-Key Memory ~ Automatic Power Down ~ Dual Power ~ Battery Backup ~ Independent Memory |
| Country of Origin | China |
| Depth | 7" |
Product Information
| Brand | Victor |
| Type | Calculator |
Description
Twelve-digit tilt display desktop calculator. Functions include: check and correct for modification, selectable decimal and rounding switches, percent key, automatic constants, backspace key, three-key independent memory, automatic power down and hybrid power.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews