‹ Prev
Next ›
Sharp Calculators Handheld Calculator with Hard Case - 3-Key Memory, Sign Change, Auto Power Off - 8 Digits - LCD - Battery/Solar Powered - 1 x LR1130 - 0.4" Height x 2.5" Width x 4.1" Depth - Gray, Blue - 1 Each
- Extra-large display for easy readability.
- Automatically switches from solar to battery power in low light.
Product Details
General Information
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Display Digits | 8 |
| Power Source | Battery/Solar |
| Product Color | Gray ~ Blue |
| Product Name | Handheld Calculator with Hard Case |
| Width | 2.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharpcalculators.com |
| Height | 0.4" |
| Manufacturer | Sharp Calculators |
| Depth | 4.1" |
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
| Calculator Features | 3-Key Memory ~ Sign Change ~ Auto Power Off |
Product Information
| Brand | Sharp |
| Type | Calculator |
Description
Extra-large display for easy readability. Automatically switches from solar to battery power in low light.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews