‹ Prev
Next ›
Victor 11803A Business Calculator - Easy-to-read Display, Auto Power Off - 12 Digits - LCD - Battery/Solar Powered - 1.1" Height x 4" Width x 6.5" Length - Black - Plastic - 1 Each
- Extra large 12-digit angled LCD display.
- Engineered with an antimicrobial agent to reduce the growth of microbes and bacteria that can cause discoloration and odors on the product.
- Manufactured with recycled plastic.
- Cost/Sell/Margin Keys.
Product Details
General Information
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Display Digits | 12 |
| Power Source | Battery/Solar |
| Product Color | Black |
| Product Name | 11803A Business Calculator |
| Width | 4" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.victortech.com |
| Operations/Functionality |
|
| Country of Origin | China |
| Buttons & Keys |
|
| Calculator Features | Easy-to-read Display ~ Auto Power Off |
| Assembly Required | No |
| Manufacturer | Victor Technology, LLC |
| Height | 1.1" |
Product Information
| Brand | Victor |
| Type | Calculator |
Description
12-digit business calculator is perfect for the home or office. Features an extra large, easyt-to-read angled LCD display. This calculator is engineered with an Antimicrobial agent to reduce the growth of microbes and bacteria on the product that can cause discoloration and odors. Manufactured with recycled plastic. Cost/sell/margin keys for quick and easy profit calculations (enter two variables and the third automatically appears). Other functions include: item count, selectable decimal and rounding slide switches, backspace key, percent key, square root key, change sign key, 3-key independent memory, and automatic constants. Operates on hybrid power (solar with battery backup).
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews