- Hands-free for sanitary waste disposal.
- Lid opens by stepping on pedal, closes automatically after each use.
- Lid helps to contain odors, hides waste.
- Lightweight design for easy transport.
<
>
Safco Plastic Step-on Waste Receptacle - 12 gal Capacity - Foot Pedal, Lightweight, Easy to Clean - 23.8" Height x 15.7" Width x 16" Depth - Plastic - Tan - 1 Carton
Product Details
General Information
| Capacity | 12 gal |
| Product Color | Tan |
| Width | 15.8" |
| Product Name | Plastic Step-on Waste Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Depth | 16" |
| Country of Origin | China |
| Height | 23.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Ideal for offices, warehouses, garages, and homes, this hard-working trash receptacle offers ample storage for waste. A convenient foot pedal allows for sanitary trash disposal, keeping people healthy and safe. The lightweight receptacle is easy to clean and move.
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews
