- Hands-free for sanitary waste disposal.
- Lid opens by stepping on pedal, closes automatically after each use.
- Lid helps to contain odors, hides waste.
- Lightweight design for easy transport.
<
>
Safco Plastic Step-on 4-Gallon Receptacle - 4 gal Capacity - 15" Height x 12" Width x 10" Depth - Plastic - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Capacity | 4 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 12" |
| Product Name | Plastic Step-on 4-Gallon Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 15" |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
| Country of Origin | China |
| Depth | 10" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Ideal for offices, warehouses, garages, and homes, this hard-working trash receptacle offers ample storage for waste. A convenient foot pedal allows for sanitary trash disposal, keeping people healthy and safe. The lightweight receptacle is easy to clean and move.
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews
