‹ Prev
Next ›
HP Universal Heavyweight Coated Paper - 24" x 100 ft - Satin - 1 Roll
- Compatible with Latex and Ink Printers
- Basis Weight: 172 gsm
- Thickness: 6.8 mil
- Opacity: 90%
Product Details
General Information
| Print Technology | Inkjet |
| Surface Finish | Satin |
| Finish type | Matte |
| Print media weight | 125 g/m² |
| Core diameter | 5.08 cm |
| Printing media thickness | 6.5 µm |
| Printing material opacity | 90% |
| Printing material shelf life | 2 year(s) |
| Weight | 2.23 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 113 x 113 x 660 mm |
| Package weight | 2.77 kg |
| Flexibility | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Printing material smoothness | 100 |
| Printing material brightness | > 95 |
| Core size (imperial) | 3" |
| Printing material whiteness | 130 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Coated Paper |
Description
Look to this economical, recyclable[2] and FSC™ certified printing material[1], ideal for a variety of medium ink-density graphics and technical applications including presentations, indoor signs and posters that are frequently replaced.
From the Manufacturer
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews