‹ Prev
Next ›
HP Heavyweight Coated Paper - 92 Brightness - 90% Opacity - 42" x 150 ft - Matte - White - 1 Roll
- Premium coated wide format paper that is ideal for producing colourful and technical drawing and prints
- 90gsm, smooth matt finish.
- Bright 145 CIE whiteness for enhanced presentation
- PEFC Certified
- Size; 1067mm W x 45.7m L
Product Details
General Information
| Print Technology | Inkjet |
| Product Color | White |
| Surface Finish | Matte |
| Finish type | Matte |
| Size (imperial) | 106.7 cm (42") |
| Printing material shelf life | 2 year(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Package dimensions (WxDxH) | 1118 x 127 x 127 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 5.47 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
Description
Roll or stack your time-sensitive documents right off the printer. Ideal for colour-accurate everyday prints, working comps and design proofs, this PEFC certified paper is easy to handle and provides high-quality, consistent results.
From the Manufacturer
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews