‹ Prev
Next ›
Victor 16-Digit Desktop Calculator
- Sixteen-digit desktop calculator.
- Sleek metallic design with blue acrylic display cover.
- Decimal and rounding switches.
- Tax keys and Mark Up key.
Product Details
General Information
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Display Digits | 16 |
| Power Source | Battery/Solar |
| Product Color | Silver ~ Blue |
| Product Name | 16-Digit Desktop Calculator |
| Width | 7.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Operations/Functionality |
|
| Manufacturer Website Address | http://www.victortech.com |
| Assembly Required | No |
| Additional Warranty Information |
2 year manufacturer?s standard warranty. |
| Buttons & Keys |
|
| Calculator Features | 3-Key Memory ~ Automatic Power Down ~ Dual Power ~ Battery Backup ~ Independent Memory ~ Extra Large Display ~ Angled Display |
| Country of Origin | China |
| Depth | 7.5" |
| Manufacturer | Victor Technology, LLC |
| Height | 1.6" |
| Limited Warranty | 2 Year |
Product Information
| Brand | Victor |
| Type | Calculator |
Description
Sixteen-digit extra large desktop calculator with sleek metallic design. Functions include: tax keys, mark up key, grand total key, selectable decimal and rounding switches, percent key, automatic constants, backspace key, three-key independent memory and hybrid power.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews