‹ Prev
Next ›
Verbatim 95102 DVD Recordable Media - DVD-R - 16x - 4.70 GB - 100 / Pack - Silver - 120mm - 2 Hour Maximum Recording Time
- Compatible with up to 16x DVD-R hardware.
- AZO recording dye optimizes read/write performance.
- Ideal for recording up to two hours of DVD-quality home movies and video clips.
- Archive and backup, up to 4.7 GB of important data.
- Read compatible with most DVD-ROM drives and DVD video players.
Product Details
General Information
| Form Factor | 120mm |
| Media Formats | DVD-R |
| Maximum Write Speed | 16x |
| Maximum Recording Time | 2 Hour |
| Storage Capacity | 4.70 GB |
| Native capacity | 4.7 GB |
| Type | DVD-R |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Optical disc diameter | 120 mm |
| Printable | No |
| DVD-R write speed | 16x |
| Package type | Spindle |
Product Information
| Brand | Verbatim |
| Type | DVD-R |
Description
Verbatim DVD-R offer 4.7GB or 120 Minutes of write-once storage capacity, superior recording quality, and compatibility with 1X to 16X DVD-R writers. Verbatim 16X DVD-R discs allows users to record a complete 4.7GB/120Min disc in approximately 5 minutes. Recognized as the choice of professional users, Verbatim DVD-R offers the optimal “Advanced Azo” recording dye, which provides the highest level of read/write performance, reliability, and archival life. Verbatim 16X DVD-R media is compatible with Pioneer, Apple, Sony, Panasonic and other leading drive manufacturers. As with all Verbatim optical products, these discs are backed by a Limited Lifetime Warranty.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews