‹ Prev
Next ›
TOPS College-ruled Second Nature Notebook
- Second Nature® Notebooks have paper made from recycled fiber.
- Sturdy no-snag-coil won't catch on backpacks, paper or clothing.
- Coil-lock wires prevent snagging and scratching on your desk.
- Perforated sheets detach easily to keep your notebook organized
Product Details
General Information
| Binding Type | Coilock |
| Number of Sheets | 80 |
| Product Name | College-ruled Second Nature Notebook |
| Width | 6" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 40% |
| Features | Perforated ~ Acid-free ~ Snag Resistant ~ Easy Tear ~ Environmentally Friendly ~ Subject ~ Scratch Resistant |
| Height | 0.23" |
| Length | 9.5" |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Light Blue |
| Assembly Required | No |
| Basis Weight | 15 lb |
Product Information
| Brand | TOPS |
| Type | Notebook |
Description
TOPS™ Second Nature® Recycled 1-Subject Notebooks have paper made from recycled fiber. A sturdy no-snag coil resists catching on backpacks, papers or clothing. Perforated sheets detach easily to keep your book neat and tidy.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews