‹ Prev
Next ›
The Pencil Grip Bumpy Grip - 1" Length - Neon - 12 / Pack
- Improves comfort and control
- Places fingers in the proper position
- The perfect pencil grip with its slim design and tactile surface!
- Great for righties and lefties
Product Details
General Information
| Product Color | Neon |
| Width | 1" |
| Product Name | Bumpy Grip |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Length | 1" |
| Features | Latex-free ~ Comfortable |
| Manufacturer Website Address | http://www.thepencilgrip.com |
| Manufacturer | The Pencil Grip, Inc |
| Depth | 0.5" |
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | The Pencil Grip |
| Type | Pencil Grip |
Description
Pencil grip features a sleek design and bumpy texture to provide a fun way to teach proper hand positioning. Ergonomic construction reduces hand fatigue to provide a comfortable way to write during extended periods. Ambidextrous design accommodates both left-handed and right-handed users. Latex-free grip is designed for use on pencils, paintbrushes, pens, crayons and more.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews