- Monitor desk mount supports displays up to 32in (686 mm) in size and 17.6 lb. (8 kg) in weight
- Detachable VESA mount makes it easy to attach your monitor
- Supports VESA mount compliant monitors: 75x75, 100x100
- Heavy-duty steel construction
- Adjustable height up to 17.3in (440mm) along the vertical pole
- Simple installation (desk C-clamp or grommet mount)
- Cable management
<
>
StarTech.com ARMPIVOTV2 Desk Mount for Monitor - Black - Height Adjustable - 1 Display(s) Supported - 13" to 34" Screen Support - 17.60 lb Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100 - Rugged - Steel, Plastic - 1 Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Form | Monitor Arms |
| Dimensions | 548x114x148mm |
| Colour | Black |
| Adjustable | Yes |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Material | Steel and Plastic |
| Maximum Load | 8kg |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Monitor/Notebook Size | Up to 32in Monitor |
| Weight | 2.4kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Accessories |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
