‹ Prev
Next ›
Scotch Thermal Laminating Pouches
- Ideal for protecting items from damage.
- Delivers a clear, professional and photo-safe finish.
- Great for frequently used documents in the home, office or classroom.
- Protects and adds professionalism to business documents.
- Ultra clear finish to let important information show through.
- Safe for use with most household cleaners.
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Laminating Sheet Thickness | 3 mil |
| Laminating Sheet Length | 11.50" |
| Product Color | Clear |
| Sealing Process | Hot-run |
| Surface Finish | Glossy |
| Flame-retardant | No |
| Dimensions (WxDxH) | 228 x 0 x 291 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 100 pc(s) |
Product Information
| Brand | Scotch |
| Type | Laminating Pouch |
Description
- Thermal Pouches dimensions: 8.9-Inch x 11.4 inches, Thickness 3 mm - Thermal Pouches fits documents up to 8.5-Inch x 11-Inch - Clear and protect documents that you handle frequently. Great for children's artwork! - Photo safe
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews