‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Sewn Memo Book
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- Compact to keep handy in your pocket or bag.
- Flexible pressboard cover for lasting durability.
- Narrow-ruled to maximize the small sheets.
- Center-sewn and tapebound: no wire hassles.
Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Front Ruling Type | Narrow Ruled |
| Number of Sheets | 72 |
| Packaged Quantity | 144 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Sewn Memo Book |
| Width | 3.8" |
| Height | 0.25" |
| Length | 6.1" |
| Features | Durable Cover ~ Flexible Cover ~ Permanent Bind |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Red |
| Basis Weight | 15 lb |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Memo Book |
Description
Slide this little memo book in and out of your pocket with no hassles. Book is center sewn and tape bound: no wire to hang you up. The paper features narrow-ruled horizontal lines. Covers are made from durable, yet flexible red pressboard. Great for work in the field.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews