‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Blue Examination Book
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- Sold as a case - 1000 total exam books
- Dimenisons: 8.5" x 7" 4 Sheets/8 Pages
- Individual test booklets are great for exams, essays or short writing assignments
- Blue cover, stapled along the spine. Wide ruled with margin 15# white paper
- Made in the USA
Product Details
General Information
| Binding Type | Stapled |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 4 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 1000 / Carton |
| Product Name | Blue Examination Book |
| Width | 7" |
| Height | 0.02" |
| Length | 8.5" |
| Features | Heavyweight Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Blue |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Specialist Books |
Description
Use these booklets for exams, essays and short assignments. Each Blue Book is produced with smooth, 15 lb., white, writing paper ruled on both sides. Each sheet is legal/wide-ruled in blue with horizontal lines and a red margin for plenty of writing room. The covers are made with a 50 lb. blue offset. Two staples along the 8-1/2" spine on the left hold the book together. Each book has four sheets (8 pages counting front and back).
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews