‹ Prev
Next ›
Logitech M705 Marathon Wireless Laser Mouse - Laser - Wireless - 32.81 ft - 2.40 GHz - Silver - USB - 1000 dpi - Scroll Wheel - 8 Button(s) - Right-handed - 2 x AA Battery Supported - 1 Each
- Extended three year battery life virtually eliminates battery changing.
- Connects using the tiny, leave-in Logitech® Unifying™ receiver.
- Hyper-fast scrolling so you fly through documents and web pages.
- Enjoy smoother cursor control with laser tracking.
Product Details
General Information
| Device Supported | Computer |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Number of Total Buttons | 8 |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Product Color | Silver |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Name | M705 Marathon Wireless Laser Mouse |
| Width | 4.3" |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Depth | 1.6" |
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Height | 2.6" |
Product Information
| Brand | Logitech |
| Type | Input Devices |
Description
You can power on with the Logitech® M705 Marathon--a wireless mouse that runs for up to three years on one set of batteries. Plug-and-play setup is easy, as all you do is pop in the tiny, leave-in Logitech® Unifying™ receiver and away you go. Laser tracking delivers smooth, responsive cursor control. Its sculpted shape guides your hand to a naturally comfortable position. Hyper-fast scrolling lets you fly through long documents and web pages with a single spin of the scroll wheel.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews