‹ Prev
Next ›
Impact Pump-Up Sprayer/Foamer - Suitable For Multipurpose - Fatigue-free, Ergonomic Thumb Lock, Bend Resistant, Crush Resistant - 12.2" Height x 5.8" Width - 1 Each
- 2 liter (64 ounce) tank capacity
- Ergonomic "thumb-lock" facilitates fatigue-free spraying
- 70 PSI output at full compression
- Includes optional foaming nozzle
Product Details
General Information
| Features | Fatigue-free ~ Ergonomic Thumb Lock ~ Bend Resistant ~ Crush Resistant |
| Product Color | Translucent ~ Black |
| Product Name | Pump-Up Sprayer/Foamer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 11.04 oz |
| Width | 5.8" |
| Height | 12.2" |
| Length | 5.3" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.impact-products.com |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Impact Products |
| Type | Sprayer |
Description
Pump-up sprayer with a 2-liter tank capacity features an ergonomic thumb-lock that makes it easier to spray for fatigue-free spraying. Included foam tip provides excellent foam generation for multipurpose performance. 70 PSI output at full compression provides plenty of power to help you spray hard-to-reach locations. High-density polypropylene prevents bending or crushing for lasting use in rough environments.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews