‹ Prev
Next ›
HSM shredstar X6Pro - 1/16" x 5/8" + Sep. CD Cutting Unit - Particle Cut - 6 Per Pass - for shredding CD, DVD, Paper, Staples, Paper Clip, Credit Card - 0.187" x 0.625" Shred Size - P-5/O-1/T-2/E-2/F-2 - 8.66" Throat - 5.30 gal Wastebin Capacity - White
Ships 2-3 Business Days
Product Details
General Information
| Wastebin Capacity | 5.30 gal |
| Shred Type | Particle Cut |
| Sheet Shred Capacity | 6 Per Pass |
| Security Level | P-5/O-1/T-2/E-2/F-2 |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | X6pro |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | shredstar X6Pro - 1/16" x 5/8" + Sep. CD Cutting Unit |
| Shredding Item | Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD ~ Paper ~ Staples |
| Width | 13.6" |
| Application/Usage | Home/Office |
| Depth | 9.7" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Height | 17.5" |
| Features | Auto Jam Reverse ~ LED Indicator ~ Overload Indicator ~ Power Status Indicator ~ Overheat Indicator ~ Quiet Operation ~ Auto Start/Stop ~ Bin Full Indicator ~ Removable Waste Bag |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Provides quiet and powerful data security.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews