‹ Prev
Next ›
HSM shredstar X20 - 5/32" x 1 7/16" + Sep. CD Cutting Unit
- Powers through 20 sheets of paper, creating 430 cross-cut particles per page.
- Also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs.
- Anti-Jam Technology prevents jams when machine is overloaded.
- Continuous Duty Operation ensures continual shredding with no down time.
- Manual and automatic reversing functions, and automatic start/stop.
- Quiet operation—whisper-like noise level during shredding.
- Full-bag indicator for overload protection.
- Casters for mobility.
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 6.90 gal |
| Sheet Shred Capacity | 18 Per Pass |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 57 dB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | X20 |
| Product Name | shredstar X20 - 5/32" x 1 7/16" + Sep. CD Cutting Unit |
| Width | 15.4" |
| Shredding Item | CD ~ DVD ~ Paper ~ Credit Card ~ Paper Clip ~ Staples |
| Depth | 11.8" |
| Application/Usage | Home/Office |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Features | Quiet Operation ~ Anti Jamming ~ Bin Full Indicator ~ Auto Shutoff ~ Removable Waste Bag ~ Auto Start/Stop ~ LED Indicator ~ Overload Indicator ~ Overheat Indicator |
| Height | 23.4" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Cross-cut shredder offers continuous duty operation. Mobile on casters. 430 particles per page. Manual reversing function. Full bag indicator. Overload protection. Automatic start/stop. Automatic reversing function for the prevention of paper jams.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews