‹ Prev
Next ›
HP 655A (CF450A) Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each - 12500 Pages
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: Color LaserJet Enterprise M653x - Color LaserJet Enterprise M681dh - Color LaserJet Enterprise flow MFP M682z - Color LaserJet Enterprise M652dn - Color LaserJet Enterprise M653dh - Color LaserJet Enterprise M653dn - Color LaserJet Enterprise M681f - Color LaserJet Enterprise flow MFP M681z - Enterprise Flow MFP M681z - Color LaserJet Enterprise M652n - Color LaserJet Enterprise flow M681f
- Laser Printer: Color LaserJet Managed E67550dh - Color LaserJet Enterprise Flow M682z - Color LaserJet Enterprise M652dn - Color LaserJet Enterprise M653dn - Color LaserJet Enterprise M652n - Color LaserJet Enterprise M681f - Color LaserJet Managed Flow E67560z - Color LaserJet Enterprise Flow M681z - Color LaserJet Enterprise M653x - Color LaserJet Enterprise M681dh - Color LaserJet Enterprise MFP M681dh - Color LaserJet Enterprise MFP M681f - Color LaserJet Enterprise Flow MFP M682z - Color LaserJet Enterprise Flow MFP M681z
- HP
- Original HP 655A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 655 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M652, M653, M681, M682
- 1 Black (~12,500 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for workgroups of 10-30, printing 2,000 to 14,000 pages per month, who need speed and energy efficiency, and printing security.
- Depend on Original HP 655A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Product Details
General Information
| Product Condition | Original |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Typical Print Yield | 12500 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 655 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 12500 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF450A |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 378 mm |
| Depth | 163 mm |
| Height | 192 mm |
| Weight | 1.03 kg |
| Package width | 378 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 192 mm |
| Package weight | 1.47 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 7.2 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 18 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 90 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 90 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 70 pc(s) |
| Pallet gross weight | 152.8 kg |
| Pallet weight (EU) | 123 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894325419 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for workgroups of 10-30, printing 2,000 to 14,000 pages per month, who need speed and energy efficiency, and printing security.\nCount on Original HP Toner cartridges with JetIntelligence to deliver professional-quality pages at fast speeds, peak printing performance, plus high-yield cartridge options [1] and innovative anti-fraud technology – technology unique to HP.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews