‹ Prev
Next ›
HP 212X Original High Yield Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each - 13000 Pages
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: Color LaserJet Enterprise MFP M578dn - M578dn MFP - Color LaserJet Enterprise M554dn - Color LaserJet Enterprise flow MFP M578c - Color LaserJet Enterprise flow MFP M578z - Flow M578c MFP - M555x - Color LaserJet Enterprise MFP M578f - Color LaserJet Enterprise flow MFP M578e - M554dn - M578f - Color LaserJet Enterprise M555dn - Color LaserJet Enterprise M555x - M555dn
- Laser Printer: Color LaserJet Enterprise M554dn - Color LaserJet Enterprise M555dn - Color LaserJet Enterprise M578f - Color LaserJet Enterprise M554dn Printer - Color LaserJet Enterprise MFP M578dn - Color LaserJet Enterprise M555x - Color LaserJet Enterprise Flow M578c - Color LaserJet Enterprise Flow MFP M578c - Color LaserJet Enterprise M578dn
- HP
- Original HP 212X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 212 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M554, M555, M578
- 1 Black (~13,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for those who choose Original HP LaserJet Toner cartridges that are designed to work with your HP printer and for security with tamper-resistant chips.[1]
- Depend on Original HP 212X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- Toner cartridge; Recycling guide
Product Details
General Information
| Product Condition | Original |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Typical Print Yield | 13000 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 212 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 13000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Width | 55 mm |
| Depth | 78 mm |
| Height | 289 mm |
| Weight | 970 g |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 161 mm |
| Package weight | 1.27 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 6.7 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 140 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Products per pallet | 96 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 96 pc(s) |
| Pallet gross weight | 142 kg |
| Pallet weight (EU) | 142 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194441428896 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for those who choose Original HP LaserJet Toner cartridges that are designed to work with your HP printer and for security with tamper-resistant chips.[1]\nCount on Original HP High Yield Toner cartridges with JetIntelligence for more professional-quality prints, excellent performance at high speeds, and innovative anti-fraud protection – technology unique to HP.[2]
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews