‹ Prev
Next ›
HP 14A (CF214A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each - 10000 Pages
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet Enterprise 700 M712dn - LaserJet Enterprise 700 M712xh - LaserJet Enterprise M725z - LaserJet Enterprise M725z+ - LaserJet Enterprise MFP M725z+ - LaserJet Enterprise M725dn - LaserJet Enterprise M725fw - LaserJet Managed M725dnm - LaserJet Enterprise M725f - LaserJet Managed M725zm - LaserJet Managed MFP M725zm - LaserJet Enterprise MFP M725dn - LaserJet Enterprise MFP M725fw - LaserJet Enterprise MFP M725z - LaserJet Managed MFP M725dnm
- LaserJet: LaserJet Enterprise 700 MFP M725dn - LaserJet Enterprise 700 MFP M725z+ - LaserJet Enterprise 700 M712dn - LaserJet Enterprise 700 M712n - LaserJet Managed MFP M725dnm - LaserJet Managed MFP M725zm - LaserJet Enterprise 700 MFP M725z - LaserJet Enterprise 700 M712xh - LaserJet Enterprise 700 MFP M725f
- LaserJet Enterprise: 700 M712dn - 700 M712xh - 700 MFP M725z - 700 MFP M725z+
- LaserJet Mono: M725
- HP
- Original HP 14A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 14 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M712, M725
- 1 Black (~10,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for managed enterprise and small business environments that need to consistently produce professional-quality documents from a toner cartridge that uses energy-efficient toner.
- Depend on Original HP 14A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Product Details
General Information
| Product Condition | Original |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Typical Print Yield | 10000 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 14 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 10000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF214A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 497 mm |
| Depth | 195 mm |
| Height | 330 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Package width | 497 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 14.8 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 27 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 27 pc(s) |
| Pallet gross weight | 93.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 93.4 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111043361 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for managed enterprise and small business environments that need to consistently produce professional-quality documents from a toner cartridge that uses energy-efficient toner.\nHP 14 LaserJet Toner Cartridges let you produce professional-quality documents. Print at high speeds without sacrificing quality and count on energy savings. Original HP toner cartridges are designed for optimal performance with HP printers.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews