‹ Prev
Next ›
HON High-Back Executive Chair - Polyester Seat Material - Black Back Color - Polyester Back Material - Black Frame Color - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
- Adjustable seat height provides comfort to all users.
- Rotates for mobility.
- Sturdy textured metal frame ensures strength and stability.
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Upholstered ~ Pneumatic Adjustment ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | High-Back Executive Chair | Center-Tilt | Fixed Arms | Black Fabric |
| Width | 26.5" |
| Depth | 27" |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Height | 44" |
| Features | Center Tilt ~ Abrasion Resistant ~ Reinforced ~ Durable ~ Tilt Lock ~ Tension Control ~ Upholstered Back ~ Contoured Back ~ Upright Locking |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
Adjustable seat height provides comfort to all users. Rotates for mobility. Sturdy textured metal frame ensures strength and stability.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews