‹ Prev
Next ›
Holland Bar Stools Stacker Chair Dolly - 8" Caster Size - Hard Rubber, Steel - 20" Width x 29" Depth x 47" Height - Black - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Product Material | Hard Rubber ~ Steel |
| Product Color | Black |
| Product Name | Stacker Chair Dolly |
| Width | 20" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 8" |
| Depth | 29" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 47" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hollandbarstool.com |
| Manufacturer | Holland Bar Stools Co. |
Product Information
| Brand | Holland Bar Stools |
| Type | Dollies & Skates |
Description
Move your stack or banquette chairs with ease using this heavy-duty dolly. This commercial-grade dolly is capable of moving more than 12 stack chairs at a single time. All of the joints feature solid welds for maximum strength. The frame is finished with a durable, powder coating for lasting use. The 8" wheels have a sleek rim with a hard, rubber tire so they are strong yet safe on all floor types. Sealed, ball-bearing axles allow each wheel to spin smoothly for easy mobility.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews