‹ Prev
Next ›
Floortex Desktex® Glaciermat Glass Desk Pad - 19" x 24" - Rectangular - 19" Width x 24" Length x 0.20000" Depth - Clear Backing - Tempered Glass - Clear
Product Details
General Information
| Color Family | Clear |
| Product Material | Tempered Glass |
| Product Color | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 0% |
| Product Name | Glaciermat Glass Desk Pad - 19" x 24" |
| Width | 19" |
| Product Line | Glaciermat |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Depth | 0.20000" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Floortex |
| Features | Phthalate-free ~ Cadmium-free ~ Scratch Resistant ~ Stain Resistant |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Desk Pad & Mat |
Description
Desktex Glaciermat Glass Desk Pad offers an added touch of class to desk protection. Reinforced tempered glass provides an elegant appearance plus total clarity to view photographs or documents below the pad. Durable construction will not crack or discolor. Crystal-clear desk pad protects desk from scratches and stains. Design also includes straight edges and radius corners and is complete with silicone feet for maximum stability.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews