‹ Prev
Next ›
Fellowes Letter-Size Thermal Laminating Pouches - Sheet Size Supported: Letter 8.50" Width x 11" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 9" Width x 3 mil Thickness - Glossy - for Document - Photo-safe, Durable - Clear - 50 / Pack
- Quality Laminating Pouches provide clarity and durability
- Preserve and protect important documents
- Photo safe materials and dry erase friendly
- Compatible with all thermal laminators
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Height | 11.50" |
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Laminating Sheet Thickness | 3 mil |
| Product Color | Clear |
| Surface Finish | Glossy |
| Product colour | Transparent |
| Format | Letter |
| Lamination system | Thermal |
| Thickness | 0.0762 mm |
| Width | 228.6 mm |
| Height | 292.1 mm |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Package weight | 657.7 g |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminating Pouch |
Description
Quality. Clarity. Durability Create a clear, bubble-free and waterproof seal around your important documents. Preserve and Protect Get the protection you need to keep your important documents, photos, and other files safe from wear and tear. Write and Erase Use dry-erase markers to write notes or mark up these laminating pouches, which are made from water resistant, photo-safe materials. Easy to Use Compatible with all thermal pouch laminator brands, these pouches make it convenient to laminate whatever files you need.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews