Fellowes Breyta™ Monitor Stands - White - For Monitor - Adjustable Height, Ergonomic
- 3 height settings for ergonomic viewing comfort
- Legs clip in underneath platform for easy storage
- Device channel with charging access
- Portable design that is easy to set up, adjust and store away – ideal for hybrid working
- Modern and simple design aesthetics available in black and white colour options
- Made from materials which are 100% recyclable through our take-back program. Please contact Fellowes Customer Service for more information
Product Details
General Information
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity (per display) | 15 kg |
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Mounting | Freestanding |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 82 - 151 mm |
| Tablet compartment | Yes |
| Product colour | White |
| Width | 354 mm |
| Depth | 304 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
Product Information
| Brand | FELLOWES INC. |
Description
Breyta™ Monitor Stand offers three height settings for ergonomic viewing comfort. Use to hold a monitor up to 33 lb. Safely place your phone, tablet or other small devices on the built-in ledge that includes cable charging access for the ultimate organization. Cutouts allow you to route charging cables. Portable design is easy to set up, adjust and store away - ideal for hybrid working. Push-in legs clip in underneath platform for easy storage and ensure a hassle-free assembly process so you can effortlessly enhance your work space in no time. Effortlessly transition between home and office setups by utilizing the convenient carry handle and securely storing the legs when not in use. Modern, simple design aesthetics are made from materials that are 100% recyclable through take-back program.