‹ Prev
Next ›
Ergodyne 8225Z Type R Class 2 Standard Solid Vest - Large/Extra Large - Zipper Closure - Fabric, Polyester - Orange - Pocket, Mic Tab, Reflective - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- ANSI-compliant polyester solid (3.6oz)
- Zipper closure
- 2" ANSI-compliant reflective
- Pockets: One inside, two outside
- Single radio mic tab
Product Details
General Information
| Size Standard | Large/Extra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Name | 8225Z Type R Class 2 Standard Solid Vest |
| Product Material | Fabric ~ Polyester |
| Product Model | 8225Z |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Width | 1" |
| Product Type | Safety Vest |
| Height | 15.3" |
| Length | 10.3" |
| Features | Pocket ~ Mic Tab ~ Reflective |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Country of Origin | Indonesia |
| Closure | Zipper |
Product Information
| Brand | GloWear |
| Type | Waistcoats / Vests |
Description
Made of ANSI-compliant, polyester solid (3.6 oz), the 8225Z Hi-Vis Solid Safety Vest provides Type R, Class 2-approved, low-light protection for workers. Its 2" ANSI-compliant reflective tape and fluorescent colors provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Easily put on and take off safety vest with the zipper closure. Store and quickly find items and tools in three pockets (one inside, two outside). Safety vest securely holds a radio with the stable mic tab.
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews