‹ Prev
Next ›
Deflecto Single Compartment DocuHolder - 1 Pocket(s) - 10.75" Height x 9.25" Width x 3.75" Depth - Desktop - Magazine Size - Clear - Plastic - 1 Each
- Slanted for optimum presentation
- Can be wall mounted or free standing
- Clear for easy view of contents
- For A4 literature
- Holds portrait A4 size leaflets
- Durable and clear styrene consruction
Product Details
General Information
| Placement | Desktop |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Capacity/Pockets | 1 Pocket |
| Dimensions (WxDxH) | 238x275x95mm |
| Dimensions | 237x95x278mm |
| Country of Origin | China |
| Pocket Size | A4 Pockets |
| Material Thickness | 2.2mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | Polystyrene |
| Manufacturer | Deflecto Ltd |
| Weight | 267g |
| Warranty | 12 Month Warranty |
Product Information
| Brand | Deflecto |
| Type | Literature Rack |
Description
Made of sturdy transparent plastic, the Deflecto A4 Literature Holder looks great on a reception desk for visitors, on a display for customers, or at your table at a trade fair for potential clients. The pocketed design shows clearly the cover of brochures or leaflets to entice visitors into picking one up.
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews