Dahle 558 Professional Rotary Trimmer
- Blade is encased in a protective housing for safety.
- Blade made of Solingen steel hardened to 56 Rockwell—the optimal hardness for cutting.
- Self-sharpening blade cuts in either direction.
- Automatic paper clamp holds work securely.
- Sturdy metal base with preprinted guides.
- Imprinted protractor for angled cuts.
- Cuts paper, photo paper, laminate, tissue, and more.
- Ensure consistent accuracy during repetitive cutting with adjustable magnetic backstop.
- Powder coated metal base with non slip rubber feet won’t warp, twist or crack.
Product Details
General Information
| Cutting Length | 51" |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Application/Usage | Paper ~ Photo ~ Card Stock ~ Art ~ Education ~ Home ~ Office ~ Photography ~ Print ~ Photo Paper ~ Trimming |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Height | 3.4" |
| Length | 59.9" |
| Features | Adjustable Alignment Guide ~ Metal Base ~ Screened Guide ~ Non-slip Rubber Feet ~ Automatic Clamp ~ Self-sharpening Blade |
| Product Material | Metal ~ Plastic ~ Steel ~ Aluminum |
| Manufacturer Website Address | http://www.dahle.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Name | 558 Professional Rotary Trimmer |
| Width | 15.1" |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Guillotines & Trimmers |
Description
Rotary trimmer with a 51" cut length is made for precision and accuracy. Self-sharpening cutting system means there's no need to worry about replacing dull or worn blades. The blade's precision-graduated edge will remove even the tiniest sliver of paper and produce a clean, burr-free cut. Extruded aluminum guide bar provides excellent strength and durability when cutting thicker materials. Dual-barrel design provides a smooth, stable track for the cutting head to power through dense material. Carefully screened rulers and guides help align your cuts. For added convenience, the grid includes standard-size guides for trimming photos and documents. Sturdy metal base provides a solid foundation that will never warp or crack. Integrated, automatic clamping system provides even pressure to prevent your work from shifting. Rotary trimmer is designed to cut up to 12 sheets at a time.