‹ Prev
Next ›
Crayola Color World Crayons - 1.1" Length - Assorted - 24 / Pack
- Skin tone crayons are an exciting addition to any crayon collection at home or in the classroom.
- Contains 24 specially formulated colors that represent people from around the world.
- Stock up classrooms and craft rooms with a greater variety of coloring supplies for school projects, crafts, and more.
- Includes such colors as deepest almond, medium golden, and light rose.
- Nontoxic crayons are safe to use.
Product Details
General Information
| Recycled | No |
| Product Color | Assorted |
| Product Line | Colors of the World |
| Product Name | Color World Crayons |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Width | 2.8" |
| Height | 4.5" |
| Length | 1.1" |
| Features | Non-toxic ~ Paper Wrapped |
| Manufacturer Website Address | http://www.crayola.com |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Crayola |
| Type | Wax Pencils & Crayons |
Description
Colors of the World Crayons contain 24 specially formulated colors representing people of the world. These skin-tone crayons are a welcome addition to any classroom art tools collection, allowing children to make school projects more realistic and true to their world. Colors of the World fall into three main shades: Almond, Golden and Rose - and all the darker or lighter shades in between.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews