‹ Prev
Next ›
Canon FAXPHONE L190 Laser Multifunction Printer - Monochrome - White
- Quality faxing, printing and copying results.
- Functions in the place of three machines.
- Fast features keep your office productive.
- Comprehensive address book.
Product Details
General Information
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 600 |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer |
| Product Color | White |
| Print Color Capability | Monochrome |
| USB | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 14.1" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Country of Origin | South Korea |
| Depth | 17.5" |
| Additional Warranty Information |
1 year |
| Weight (Approximate) | 30 lb |
| Width | 18.6" |
| Product Name | FAXPHONE L190 Laser Fax/Printer/ Copier |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Product Line | FAXPHONE |
| Product Model | L190 |
| Media Type | Plain Paper ~ Heavy Paper ~ Transparency ~ Recycled Paper ~ Label ~ Envelope |
| Package Contents |
|
| Media Handling | 1 x Cassette - 250 Sheet Capacity ~ 1 x Output Bin - 100 Sheet Capacity ~ 1 x Duplex Automatic Document Feeder - 50 Sheet Capacity |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Laser Printer |
Description
L190 laser fax machine offers quality results whether you are faxing, printing or copying. It functions in the place of three machines. With fast features such as 33.6 kbps faxing, 26 pages per minute printing and copying and a Quick First Print Time of just 5.8 seconds, you can keep your office productive throughout the day. You can keep a comprehensive address book with the 40 one-touch speed dials and 200 coded dials.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews