Brother MFC-L2820DW Wireless Laser Multifunction Printer - Monochrome - Gray
- Dynamic black and white print, copy, scan and fax multi-functionality combined with space-saving efficiency and approachable affordability.
- Engineered for consistent, premium print quality, the MFC-L2820DW produces documents that are clear, crisp, and easy to review and share.
- Produces documents quickly with print speeds up to 34 ppm and scan speeds up to 23.6/7.9 ipm (black/color).
- Automatic duplex printing, a 250-sheet paper tray and a 50-page auto document feeder that helps expedite multi-page copy and scan jobs.
Product Details
General Information
| Product Color | Gray |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| USB | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint ~ Mopria ~ Brother Mobile Connect ~ Google Cloud Print |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 12.5" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Depth | 15.7" |
| Country of Origin | Vietnam |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Product Name | Wireless MFC-L2820DW Compact Monochrome All-in-One Laser Printer |
| Weight (Approximate) | 25.5 lb |
| Width | 16.1" |
| Media Handling | 1 x 250-sheet |
| Media Type | Plain Paper |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | MFCL2820DW |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
Product Description
Have a business with high-volume printing needs? Sounds like it's time to get to know the Brother MFC-L2820DW monochrome all-in-one laser printer. The perfect pick for offices that do a lot of printing, copying and scanning, this printer is as hardworking as the people who use it. While delivering consistently crisp, easy-to-read black and white prints, it saves time with fast print speeds up to 34 ppm and duplex printing that also saves money on paper. Built-in value includes 700 pages of in-box toner and a variety of free cloud services with no extra fees needed to use them. Versatile paper handling decreases the number of manual tasks in your day with a 250-sheet paper tray that reduces the frequency of paper refills, and a 50-page auto document feeder that expedites multipage copy, scan and fax jobs. Its integrated 2.7" touchscreen makes navigation simple and straightforward and lets users print-from and scan-to popular cloud-based apps. Flexible connection options include dual-band wireless, Ethernet and USB 2.0 while advanced security features offer peace of mind to help safeguard information and maintain secure connections while printing. Combining updated aesthetics and a durable, compact build, this multifunction wireless printer is an efficient, time-saving addition to any workspace. Sign up for Refresh EZ Print, the subscription service that ships toner and ink to your home office for less, before you need it. With subscription plans to suit any printing need, this optional service provides an easy and effective way to never worry about running low on toner again.