‹ Prev
Next ›
Bostitch B8 Xtreme Duty Plier Stapler - Staples Upto 45 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" , 0.37" - 2.50" Throat Depth - Black - 1 Each
- Easy squeeze lever for reduced-effort stapling.
- Comfortable soft rubberized handle.
- Durable construction for lasting performance.
- No-Jam™ technology eliminates staple jams.
- Metal and composite construction for ultimate durability.
- Removable pusher for easy rear staple reloading.
- Also staples light corrugate and plastic.
- Full-strip staple capacity (210 staples).
- 45-sheet capacity.
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Sheet Capacity | 45 of 20lb Paper |
| Throat Depth | 2.50" |
| Staple Size | 1/4" ~ 3/8" |
| Staple Capacity | 210 |
| Stapler Type | Full Strip |
| Product Name | B8 Xtreme Duty Plier Stapler |
| Product Model | BOSB8HDP |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime warranty. |
| Country of Origin | Taiwan |
Product Information
| Brand | BOSTITCH |
| Type | Stapler & Staples |
Description
Extreme stapling without the extreme effort. Heavy-duty metal and composite construction ensures superior, lasting strength and performance while stapling up to 45 sheets of paper, light corrugate or plastic. Easy squeeze lever design greatly reduces effort needed for jobs while soft rubber handles provide comfort. No-Jam™ technology prevents staple jams. Staple refills are simple with a removable rear-reload pusher system. Uses 1/4" or 3/8" B8® PowerCrown™ Premium Staples. Ideal for mailrooms, administrators, florists, retail, manufacturing, packaging operations or offices.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews