‹ Prev
Next ›
Bankers Box Oversized Magazine File Storage Box - Wood Grain, White - Cardboard - 12 / Carton
- Premium corrugated construction with glued side panels withstands heavy day-to-day usage.
- Organizes and stores a variety of letter size binders, projects, file folders, catalogs and periodicals.
- Easy to assemble.
- Label area on all sides.
- Shipped flat.
Product Details
General Information
| Product Color | Wood Grain ~ White |
| Product Material | Cardboard |
| Recycled Content | 60% |
| Product Name | Oversized Magazine File Storage Box |
| Width | 4.3" |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Depth | 11.5" |
| Country of Origin | United States/Canada |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Height | 13" |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | SmartPhone Holder |
Description
Bankers Box premium corrugated construction with glued side panels withstands heavy day-to-day usage. Organizes and stores a variety of letter size binders, projects, file folders, catalogs, magazines, newspapers and periodicals. Shipped flat, easy to assemble. Label area on all sides. Woodgrain design blends with any decor. Sturdy and durable. Made from corrugated cardboard. Look for other Bankers Box corrugated items to help you will all of your storage needs.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews