‹ Prev
Next ›
Avery® Sure Feed® White Return Address Labels - 3/4" Width x 2 1/4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet - Matte - White - Paper - 30 / Sheet - 20 Total Sheets - 600 Total Label(s) - 600 / Pack
- Provide vivid color and sharp text for brilliant, high-resolution color images.
- Guaranteed printer performance in HP, Canon®, Epson® and other popular printers.
- Ideal for mailings, messages, invitations and announcements.
- 8.5" x 11" sheets.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Length | 2 1/4" |
| Label Width | 3/4" |
| Finishing | Matte |
| Number of Sheets | 20 |
| Number of Labels per Sheet | 30 |
| Product Material | Paper |
| Print Technology | Inkjet |
| Product Color | White |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 600 |
| Product Name | White Return Address Labels, Sure Feed®, 3/4" x 2-1/4" , 600 Labels (8257) |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 600 / Pack |
| Features | Print-to-the Edge ~ Permanent Adhesive ~ Stick & Stay ~ Jam Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Address Label |
Description
Matte white mailing labels for color inkjet printing feature a special coating that provides vivid color and sharp text for brilliant, high-resolution color images and labels. Ideal for mailings, messages, invitations and announcements. Avery offers many easy-to-use templates for Microsoft Word and other popular software programs.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews