‹ Prev
Next ›
Avery® PermaTrack Metallic Asset Tag Labels, 1-1/4" x 2-3/4" , 112 Asset Tags
- Create your own heavy duty metallic asset tags, barcode labels, equipment tags, property tags and nameplates with a laser printer.
- Accurately record and monitor valuable assets such as electronics, equipment, tools, furniture, containers and more.
- Print on demand and as many as you need, avoiding high minimum order quantities and long lead times.
- Labels feature a strong adhesive and the durable metallic material is chemical resistant, waterproof and abrasion resistant.
- Customize with text, graphics, serialized numbers and barcodes with the free Avery Design & Print software with barcode generator.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Length | 2 3/4" |
| Label Width | 1 1/4" |
| Finishing | Glossy |
| Number of Labels per Sheet | 14 |
| Number of Sheets | 8 |
| Product Material | Film |
| Print Technology | Laser |
| Product Color | Silver |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 112 |
| Product Name | PermaTrack Metallic Asset Tag Labels, 1-1/4" x 2-3/4" , 112 Asset Tags |
| Product Line | PermaTrack |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Features | PVC-free ~ Print-to-the Edge ~ Permanent Adhesive ~ Chemical Resistant ~ Abrasion Resistant ~ Customizable |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Asset Tag Label |
Description
Create your own heavy duty metallic asset tags, barcode labels, equipment tags, property tags and nameplates with a laser printer. Accurately record and monitor valuable assets such as electronics, equipment, tools, furniture, containers and more. Print on demand and as many as you need, avoiding high minimum order quantities and long lead times. Labels feature a strong adhesive and the durable metallic material is chemical resistant, waterproof and abrasion resistant. Customize with text, graphics, serialized numbers and barcodes with the free Avery Design & Print software with barcode generator.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews