‹ Prev
Next ›
Avery® Industrial Direct Thermal Labels, Permanent Adhesive, 4" x 6" , 1 Roll, 3" Core - 4" Width x 6" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Direct Thermal - White - Paper - 1000 / Sheet - 1 Total Sheets - 1000 Total Label(s) - 1 Box
- Ideal for shipping, barcode labeling, inventory, tagging and identification
- Excellent for high-volume printing
- Compatible with Zebra, Intermec, Brady, Sato and Datamax industrial direct thermal printers
- Made of high-quality, smooth material and features permanent adhesive
- Use free software and templates on avery.com/templates; also works with other labeling software
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 4" |
| Label Length | 6" |
| Finishing | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 1000 |
| Number of Labels per Sheet | 1000 |
| Number of Sheets | 1 |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Name | Industrial Direct Thermal Labels, Permanent Adhesive, 4" x 6" , 1 Roll, 3" Core |
| Features | Permanent Adhesive |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Universal Direct Thermal Labels work with your industrial printer to create and print one label or thousands at a time. They are excellent for high-volume printing. Use with Zebra, Intermec, Brady, Sato and Datamax industrial direct thermal printers. Permanent adhesive sticks and stays put. Create your labels with existing labeling software or Avery Design and Print.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews