‹ Prev
Next ›
Avery® 2" x 4" Labels, Ultrahold®, 5,000 Labels (95523) - 2" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte White - Matte - Film - 10 / Sheet - 10 Total Sheets - 5000 Total Label(s) - 1 Box
- Durable, waterproof, UV-resistant polyester labels provide strong protection from harsh environments and conditions -- resisting moisture, scuffing, tearing and smudging.
- Ultrahold® Adhesive sticks to more tough surfaces ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock® Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Extra-strong adhesive adheres to metal, plastic, glass and more.
- Easy to customize with free templates and designs from Avery® Design & Print.
- 8.5" x 11" sheets for laser printers.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Length | 4" |
| Label Width | 2" |
| Finishing | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 5000 |
| Number of Sheets | 500 |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Product Material | Film |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser |
| Product Line | TrueBlock |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Name | 2" x 4" Labels, Ultrahold®, 5,000 Labels (95523) |
| Features | Permanent Adhesive ~ Durable ~ Stick & Stay ~ Customizable ~ Scuff Resistant ~ Tear Resistant ~ Smudge Resistant ~ Jam Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Durable white polyester labels provide strong protection for harsh environments or conditions and resist moisture, scuffing, tearing and smudging. Ultrahold adhesive sticks to more tough surfaces ensuring your label doesn't fall off your package. Extra-strong adhesive adheres to metal, plastic, glass and more. Weatherproof labels with TrueBlock Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more. They are easy to customize with online free templates and designs using Avery Design and Print. The 8-1/2" x 11" sheets of labels are compatible with laser printers.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews