‹ Prev
Next ›
APC by Schneider Electric Horizontal Cable Manager - Cable Manager - Black - 2U Rack Height - 1 Each - TAA Compliant
Ships in 3-5 Business Days
Non-Returnable
- Features a 2U, 6 inches deep horizontal cable manager for high-capacity cable management
- Includes cable tie-off and access slots for front-to-back cable routing
- Provides double-sided cable management for enhanced organization
- Can be mounted in front or rear of the rack
Product Details
General Information
| Type | Cable management panel |
| Product colour | Black |
| Built-in fan | No |
| Rack capacity | 2U |
| Hot-swap | No |
| On/off switch | No |
| Castor wheels | No |
| Locking | No |
| Certification | TAA, REACH |
| Width | 483 mm |
| Depth (max) | 16.6 cm |
| Height | 89 mm |
| Weight | 1 kg |
| Package width | 521 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 153 mm |
| Package weight | 1.25 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.79 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | Cable Tidy |
Description
High density 2U, 6-in (150-mm) deep, horizontal cable manager AR8606 with cover. Features cable tie-off and cable access slots in the backplate for front to back cable pass-through.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews