‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands with Antimicrobial Product Protection - Size: #64 - 3.5" Length x 0.3" Width - 0.25 lb/in - Latex-free, Antimicrobial, Stretchable - Synthetic Rubber - Cyan Blue - 1 Box
- High rubber content.
- Made with non-latex synthetic rubber.
- The antimicrobial product additive inhibits the growth of fungi, molds and bacteria on the product that can cause early product deterioration.
- Bright blue color for easy identification.
- The antimicrobial treatment permeates the rubber band, protecting it on all surfaces for its lifetime.
- Excellent band count per pound.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Cyan Blue |
| Size Standard | #64 |
| Width | 0.3" |
| Product Name | Rubber Bands with Antimicrobial Product Protection |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ Office |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Length | 3.5" |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Non-latex, antimicrobial rubber bands are made from synthetic rubber. The antimicrobial product additive inhibits the growth of fungi, molds and bacteria that can cause early product deterioration. The antimicrobial treatment permeates the rubber band, protecting it on all surfaces for its lifetime. This product does not protect users from food borne or disease causing microorganisms. Not for use on direct food contact.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews