‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands - Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Latex-free, Stretchable - Synthetic Rubber - Orange - 250 / Box
- Made with non-latex synthetic rubber.
- High rubber content.
- Bright orange color for easy identification.
- Excellent band count per pound.
- Soft stretch to prevent carpal tunnel syndrome.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 7" |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Non-latex rubber bands are made from synthetic rubber and are recommended for home, school, workplace, government and medical facilities.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews