‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Brites File Bands - Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Reusable, Elastic, Stretchable, Latex-free, Freezer Safe, Microwave Safe, Durable - Pink, Blue, Orange - 50 / Pack
- Reusable for a wide range of projects
- Easy stretch elastic
- Three bright colors for easy identification
- Great for file organization
- Made of non-latex rubber
- Made in USA using globally sourced materials
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.2 lb |
| Product Color | Pink ~ Blue ~ Orange |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Name | File Bands |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Application/Usage | Office ~ Home ~ Industrial Applications ~ Multipurpose |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 7" |
Product Information
| Brand | Brites |
| Type | File Folder Band |
Description
Colorful file bands easily stretch to fit file folders and more. Use three bright colors to color-code your projects.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews